Podstrona: "Chinese week" na Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

"Chinese week" na Politechnice Rzeszowskiej

2019-05-28
Fot. B. Motyka

W ubiegłym tygodniu Politechnikę Rzeszowską odwiedziły delegacje z dwóch chińskich uniwersytetów: Dongguan University of Technology i Guangxi University of Science and Technology.

Dongguan University of Technology powstał w 1988 po utworzeniu w tym rejonie specjalnej strefy ekonomicznej. Honorowym przewodniczącym jest dr Chenninga Yang, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
Podczas spotkania omawiano możliwości przyszłej współpracy w zakresie wymiany akademickiej, a także realizowania wspólnych projektów naukowych, zwłaszcza w dyscyplinach społeczno-ekonomicznych. Porównywalne kierunki studiów stwarzają możliwość włączenia uczelni do projektu wymiany akademickiej w ramach pozaeuropejskiej ścieżki Erasmus+. Spotkanie miało charakter wizyty służącej zainicjowaniu kontaktu i zapoznaniu się pracowników obu instytucji.

Prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej przyjął delegację z Guangxi University of Science and Technology a następnie przewodniczył spotkaniu, w którym wzięli również udział dziekan Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż. Dorota Antos i dr hab. inż. Mirosław Tyrka, prof. PRz oraz pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej. Delegacji chińskiej przewodniczył prof. Simin Li, prezydent Guangxi University

Profesor Simin Li podkreślił, że jego uniwersytet wspiera firmę LiuGong Machinery w dostarczaniu wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej, a współpraca z Politechniką Rzeszowską doprowadzi do zwielokrotnienia rezultatów tych wysiłków. Po spotkaniu w naszej uczelni goście z Chin udali się do polskiej siedziby LiuGong Dressta w Stalowej Woli.

- Warto przypomnieć, że od 2013 r. Politechnika  Rzeszowska w ramach umowy o współpracy umożliwia studentom odbycie jednosemestralnych studiów w Chinach w renomowanej uczelni Huazhong University of Science and Technology w mieście WUHAN. Cieszymy się, że w tym roku znacznie wzrosło zainteresowanie studentów wyjazdem do Chin. Na najbliższy semestr studiów zgłosiło się 27 kandydatów. Drugim uniwersytetem partnerskim jest Guangxi University - mówi mgr Edyta Ptaszek, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Edyta Ptaszek dodaje, że chińskie uniwersytety oferują coraz więcej anglojęzycznych kierunków studiów. Są tworzone anglojęzyczne programy nauczania, na które zapraszani są europejscy i amerykańscy studenci. Dla obydwu stron jest to okazja do przełamywania barier kulturowych i językowych oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych systemach edukacji.

Goście z Chin, obok rozmów z przedstawicielami władz PRz, zwiedzili niektóre jednostki uczelniane. Zwrócili uwagę na ultranowoczesną architekturę naszej uczelni (budynek V wraz z biblioteką i aulą oraz nową część budynku S). Delegacji zaprezentowano również laboratoria: komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem logistycznym na Wydziale Zarządzania oraz aż trzy laboratoria na Wydziale Chemicznym. Wizyta stała się również okazją do wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego w obu krajach. Dla strony chińskiej pewnym zaskoczeniem był fakt, że nasza uczelnia finansowana jest z budżetu centralnego. W Chinach zasadniczo to samorządy finansują uczelnie. Dowiedzieliśmy się również, że w Chinach około 10% uniwersytetów to uczelnie prywatne.

Uniwersytet Nauki i Technologii w Guangxi (GXUST) pod patronatem  Ministerstwa Edukacji (MOE), powstał przez połączenie Uniwersytetu Technologicznego w Guangxi (GXUT) i Liuzhou Medical College (LMC), który znajduje się w Liuzhou, drugim co do wielkości mieście i ośrodku przemysłowym w Guangxi, a także w znanym w kraju i historycznym mieście turystycznym. Obecnie GXUST przyznaje tytuł licencjata i magistra, który jest autoryzowany przez Komitet Stopni Naukowych Rady Państwa Chin. W 1982 r. Guangxi Light Industry College, Guangxi Mechanical Engineering College i Guangxi Institute of Petroleum and Chemical Engineering połączyły się w GXUT.               .

Informacje o kierunkach kształcenia:
Dongguan University of Technology
Guangxi University of Science and Technology