Podstrona: Gala wręczenia nagród THE World University Rankings 2023 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Gala wręczenia nagród THE World University Rankings 2023

2022-11-28 , red.  Artur Polakiewicz
Prof. G. Ostasz (pierwszy z prawej),

Podczas tegorocznej edycji Konferencji LUMEN 2022 odbyła się gala wręczenia nagród dla polskich uczelni sklasyfikowanych w najbardziej prestiżowym rankingu szkół wyższych na świecie – THE World University Rankings 2023. Wśród nich znalazła się Politechnika Rzeszowska. Nagrodę odebrał prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Konferencja LUMEN

LUMEN 2022 to dwudniowe wydarzenie wypełnione wysokiej jakości merytorycznymi wystąpieniami dotyczącymi profesjonalnego zarządzania szkolnictwem wyższym. Konferencja jest platformą wymiany doświadczeń podsumowujących wyniki ewaluacji naukowej i rozmów na temat umiędzynarodowienia, funduszy unijnych dla szkół wyższych oraz wielu różnych technologii, które wspierają uczelnie w zarządzaniu nauką, dydaktyką i procesami administracyjnymi.

Punktem kulminacyjnym VIII edycji Konferencji LUMEN było omówienie metodyki i wyników najnowszej edycji rankingu Times Higher Education, połączone z ceremonią wręczenia nagród dla przedstawicieli polskich szkół wyższych. Naszą uczelnię reprezentowali prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz i pełnomocnik rektora ds. rankingów mgr Artur Polakiewicz.

THE World University Rankings

W najnowszym THE World University Rankings 2023 znalazły się 32 polskie uczelnie. W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zajęła miejsce w przedziale 1501+.

Dodatkowo obok głównego rankingu występuje THE Rankings by Subject, w którym Politechnika Rzeszowska wystąpiła po raz pierwszy. Obejmuje on 11 obszarów tematycznych, wskazując najlepsze uczelnie w danym obszarze. Nasza uczelnia została sklasyfikowana w dwóch obszarach. W zestawieniu dla Business and Economics Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w grupie 501-600, co zapewniło naszej uczelni ex aequo drugą pozycję w Polsce. W tym obszarze sklasyfikowano 870 uczelni, w tym 16 z Polski. Znalazły się w nim trzy dziedziny: biznes i zarządzanie (Business and Management), księgowość i finanse (Accounting and Finance) oraz ekonomia i ekonometria (Economics and Econometrics).

W zestawieniu dla Engineering Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w grupie 1000+. W tym obszarze sklasyfikowano 1306 uczelnie, w tym 15 z Polski. Warto zaznaczyć, że ranking Times Higher Education by Subject dotyczący inżynierii (Engineering) obejmuje kilka węższych dziedzin. Są to: inżynieria ogólna (General Engineering), inżynieria elektryczna i elektroniczna (Electrical and Electronic Engineering), mechanika i inżynieria lotnicza (Mechanical and Aerospace Engineering), inżynieria lądowa (Civil Engineering) oraz inżynieria chemiczna (Chemical Engineering).

Ranking Times Higher Education by Subject został stworzony na podstawie 13 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: nauczanie, badania, cytowalność, ocena międzynarodowa i przychody z przemysłu. Wagi przypisane poszczególnym filarom różnią się w zależności od obszaru, którego dotyczą. Dodatkowo dla każdego z obszarów określono próg liczby publikacji j w danym obszarze.