Podstrona: Inżynier we współczesnym świecie, czyli dni otwarte WBMiL / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Inżynier we współczesnym świecie, czyli dni otwarte WBMiL

2022-05-20 , red.  Grzegorz Kopecki
Zwiedzanie laboratoriów,

Dni Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów podkarpackich szkół średnich. Uczniowie mieli okazję zwiedzić laboratoria wydziału oraz zapoznać się z możliwościami, jakie oferują studia na WBMiL.

Przebieg wydarzenia

W budynkach L oraz C 25 i 26 kwietnia br. dało się zauważyć wyraźnie zwiększony ruch grup młodych ludzi. Byli to uczniowie podkarpackich szkół średnich, którzy wzięli udział w Dniach Otwartych Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Młodzi ludzie zainteresowani podjęciem studiów technicznych poznawali laboratoria naszego wydziału. Była to okazja nie tylko do zapoznania się z nowoczesnym i unikatowym wyposażeniem, lecz także do rozmów z pracownikami Politechniki Rzeszowskiej, którzy te laboratoria wykorzystują do badań naukowych oraz w celach dydaktycznych. Aby pomóc w orientacji w labiryncie budynków uczelni oraz lepszego naświetlenia specyfiki studiów na naszym wydziale, grupom zwiedzającym uczelnię towarzyszyli studenci.

Uczniowie szkół średnich muszą sobie odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań w życiu: kim chcą być, co chcą robić. Jedną z możliwych opcji jest podjęcie decyzji o studiach technicznych i tym samym rozpoczęcie drogi do zdobycia zawodu inżyniera. Aby maturzystom ułatwić odpowiedź na pytanie: „czy chcę być inżynierem”, po oficjalnym powitaniu przez rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż Piotra Koszelnika, koordynator dni otwartych dr hab. inż. Grzegorz Kopecki, prof. PRz wygłosił krótki wykład „Inżynier we współczesnym świecie”. Koordynator zaprezentował uczniom szeroki wachlarz możliwości, które dają studia techniczne, oraz przedstawił niezbędne predyspozycje i umiejętności potrzebne do wykonywania tego ważnego dla społeczeństwa zawodu. Po wykładzie grupy uczniów pod opieką studentów zwiedziły laboratoria uczelni. Odbyły się również krótkie spotkania z członkami kół naukowych, którzy zaprezentowali możliwości rozwoju zainteresowań oraz wyniki swoich prac. Należy podkreślić rolę i pomoc studentów z samorządu studenckiego oraz kół naukowych w zorganizowaniu Dni Otwartych. Organizacje studenckie przyciągają studentów z pasją, a ci zarażają nią swych młodszych kolegów. Warto dodać, że koła naukowe często współpracują z firmami, a firmy z chęcią rekrutują pracowników spośród członków kół naukowych.

Zwiedzanie jednostek uczelni

Uczniowie szkół średnich mieli okazję zwiedzić:

• Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego (oprowadzał dr inż Paweł Pędrak),
  • Laboratorium Obróbki Materiałów oraz Laboratorium Metrologii Technicznej (pokazy przygotowali i oprowadzali: mgr inż. Piotr Żurek, dr inż. Anna Bazan, mgr inż. Rafał Flejszar, dr inż. Michał Gdula, dr inż. Jarosław Buk, dr inż. Paweł Sułkowicz, mgr inż. Artur Szajna, mgr inż. Jacek Misiura oraz inż. Bartosz Walewski),
  • Bibliotekę (oprowadzała mgr Małgorzata Kruczek),
  • Laboratorium Robotyki (oprowadzał mgr inż. Wojciech Łabuński),
  • Laboratorium Druku 3D (oprowadzał dr inż. Łukasz Przeszłowski),
  • laboratoria Katedry Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu (oprowadzali: dr inż. Paweł Wojewoda, mgr inż. Artur Krzemiński oraz mgr inż. Karol Safin),
  • laboratoria Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji (oprowadzali: mgr inż. Dominika Siwiec, dr inż. Ryszard Perłowski, prof. PRz oraz dr inż. Sławomir Świrad),
  • Katedrę Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej – hala WKL (oprowadzał dr inż. Michał Kuźniar),
  • laboratoria Katedry Awioniki i Sterowania (oprowadzali: dr inż. Grzegorz Drupka, mgr inż. Łukasz Wałek, mgr inż. Adam Trela oraz mgr inż. Andrzej Początek).

Uczniowie mieli również możliwość spotkania z przedstawicielami Koła Naukowego Euroavia Rzeszów, Studenckiego Koła Naukowego Lotnictwa, Koła Naukowego Formuła Student Rzeszów, Koła Naukowego Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego, Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej AMSA, Studenckiego Koła Naukowego Mechaników Politechniki Rzeszowskiej – Sekcja Samochodowa, Studenckiego Koła Naukowego Transportowców Politechniki Rzeszowskiej.

Mamy nadzieję, że dzięki dniom otwartym, które zostały zorganizowane przy współpracy kadry naukowo-dydaktycznej, inżynieryjnej, studentów, pracowników dziekanatu oraz Biura Promocji, wiele osób zwiedzających uczelnię podejmie studia techniczne na naszym wydziale i zdobędzie atrakcyjny, dobrze płatny zawód inżyniera.