„Lekarze dla lotnictwa” – kolejna odsłona spotkań z cyklu „Twarze lotnictwa”
„Twarze lotnictwa” to projekt realizowany w formie otwartych wykładów i prelekcji połączonych z dyskusją. Jego ideą jest propagowanie w społeczności akademickiej wiedzy z zakresu problematyki lotniczej, która legła u podstaw Politechniki Rzeszowskiej. Do wygłaszania wykładów i uczestnictwa w spotkaniach zapraszani są uznani naukowcy i profesjonaliści funkcjonujący w środowisku lotniczym z wielu ośrodków krajowych i zagranicznych.
Kolejna edycja tego cyklicznego spotkania dedykowana „Lekarzom dla lotnictwa” powstała dzięki aktywnej pomocy dyrektora Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej dr. inż. Arkadiusza Rzucidło, prof. PRz.
Eksperci
W wydarzeniu uczestniczyli eksperci z kilku instytucji, m.in.: dr Marian Macander z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej (WIML) w Warszawie, doktor nauk medycznych w dziedzinie biologii medycznej, specjalizacja psychologia kliniczna, ekspert Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego i Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w zakresie psychologii lotniczej i badania czynnika ludzkiego, psycholog odwoławczy z zakresu psychologii lotniczej dla Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej oraz Naczelnego Lekarza Lotnictwa Cywilnego, dr Angelika Kleszczewska-Albińska z Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie – doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, certyfikowana terapeutka poznawczo-behawioralna, terapeutka terapii schematów, specjalizująca się w obszarach psychologii klinicznej, różnic indywidualnych oraz psychologii emocji, dr inż. Jakub Cichocki – kpt. pil., przedstawiciel Ryanair SUN Polska, instruktor samolotu Boeing 737 NG & MAX, główny specjalista ds. bezpieczeństwa lotów, analityk Obiektywnej Kontroli Lotów, członek Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) oraz były szef Bazy Operacyjnej we Wrocławiu i Krakowie z ogólnym nalotem ponad 18 500 godzin.
Wystąpienie studentów Koła Naukowego ATPL
Wydarzenie poprowadził pomysłodawca projektu dr hab. inż. Grzegorz Rosłan, prof. PRz, opiekun Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra” na Wydziale Zarządzania. Jako pierwsi głos zabrali studenci Koła Naukowego ATPL – Akademickiego Towarzystwa Pasjonatów Lotnictwa: Barbara Ćwirko, Maciej Bońkowski, Wojciech Ender i Wojciech Chojnowski wraz ze swoim opiekunem dr. inż. Arkadiuszem Rzucidło, prof. PRz. Studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa zaprezentowali swoje badania dotyczące roli oceny 100 KSA w zwiększaniu bezpieczeństwa w klasyfikacji pilotów liniowych. Swoje wystąpienie oparli na artykule naukowym zaprezentowanym na VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Zarządzanie bezpieczeństwem w technikach, technologiach i polityce transportowej”. Badania wykonane przez członków koła polegały na zebraniu i analizie ankiety przeznaczonej dla studentów w czynnym szkoleniu praktycznym do licencji ATPL(A). Otrzymane wyniki posłużyły do wyciągnięcia ciekawych wniosków na temat świadomości oceny 100 KSA wśród badanych. Warto wspomnieć, że celem 100 KSA jest badanie poziomu przyswajalności wiedzy i umiejętności podczas szkolenia, na podstawie której dokonuje się charakterystyki adepta. Ocena kompetencji z obszaru 100 KSA przeprowadzana jest wśród studentów specjalności „pilotaż”.
Wystąpienia zaproszonych gości
W kolejnej części wydarzenia wystąpili zaproszeni goście, którzy zaprezentowali m.in.: Peer Support Programme – proaktywny program stosujący zasady „Just Culture” zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu (UE) nr 376/2014, w ramach którego specjaliści ds. zdrowia psychicznego oraz przeszkoleni piloci współpracują ze sobą, aby wspólnie identyfikować i pomagać innym pilotom w razie pogorszenia się stanu zdrowia mentalnego, przykłady wypadków lotniczych, na podstawie których przybliżyli blaski i cienie lotnictwa. Ideą tej części spotkania było przyczynienie się do poprawy bezpieczeństwa w lotnictwie państwowym i cywilnym przez badanie wypadków i poważnych incydentów lotniczych w celu ustalenia ich przyczyn i zaproponowania działań zapobiegających podobnym zdarzeniom w przyszłości.
„Lekarze dla lotnictwa”
„Lekarze dla lotnictwa” to kolejna odsłona spotkania z cyklu „Twarze lotnictwa”, w którym poruszona została tematyka związana z bezpieczeństwem lotniczym, które jest w głównej mierze zależne od człowieka – nie tylko od samego pilota, ale również od członków personelu pokładowego, obsługi naziemnej, kontrolerów ruchu lotniczego, mechaników lotniczych, meteorologów oraz wszystkich zaangażowanych w proces wykonywania lotów. Wobec coraz większej liczby czynników powodujących zagrożenie w powietrzu ważne jest, by osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo lotów w organizacji lotniczej poddawały analizie zaistniałe przypadki niebezpiecznych sytuacji w trakcie wykonywania lotów, jak również przewidywały możliwość ich wystąpienia i wprowadzały działania zapobiegające ich powstawanie.