Podstrona: Politechnika Rzeszowska uzyskała status uniwersytetu technicznego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska uzyskała status uniwersytetu technicznego

2016-05-06 , red.  Tomasz Ogórek
Politechnika Rzeszowska uzyskała status uniwersytetu technicznego

Status uniwersytetu technicznego posiada uczelnia, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, w co najmniej dziesięciu dyscyplinach, w tym przynajmniej sześć uprawnień w zakresie nauk technicznych.

Obecnie Politechnika Rzeszowska posiada uprawnienia habilitacyjne w pięciu dyscyplinach oraz uprawnienia doktorskie w dziesięciu dyscyplinach.

25 kwietnia 2016 roku decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów przyznano  Wydziałowi Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Jest to najnowsze uprawnienie na uczelni, które pozwoliło na uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego przez Politechnikę Rzeszowską. Wydział ten posiada także prawo do nadawania stopni doktora w dyscyplinach budowa i eksploatacja maszyn, mechanika oraz inżynieria produkcji ( prawo do nadawania tego stopnia naukowego otrzymał w marcu 2016 r.) oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach: budowa i eksploatacja maszyn oraz mechanika.

W 2012 roku, dzięki staraniom władz uczelni Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów podjęła decyzję o przyznaniu Wydziałowi Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska. W 2013 r. uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk chemicznych, w dyscyplinie technologia chemiczna uzyskał Wydział Chemiczny PRz.

MK