Podstrona: Trzecie posiedzenie Podkarpackiej Rady Innowacyjności / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Trzecie posiedzenie Podkarpackiej Rady Innowacyjności

2022-03-30 , red.  Michał Klimczyk, Marta Jagiełowicz
Od lewej: przewodniczący Podkarpackiej Rady Innowacyjności prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, Ewa Draus.

25 marca 2022 r. odbyło się trzecie posiedzenie Podkarpackiej Rady Innowacyjności. Udział przedstawicieli Politechniki Rzeszowskiej w obradach PRI pozwala zacieśniać relacje między środowiskiem akademickim a środowiskiem biznesu, przemysłu i administracji samorządowej oraz sprzyja podejmowaniu wspólnych inicjatyw.

Trzecie posiedzenie Podkarpackiej Rady Innowacyjności odbyło się pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Jarosława Sępa, prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej. W spotkaniu wziął również udział dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz, prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej, członek PRI.

Temat przewodni posiedzenia

Tematem przewodnim posiedzenia były zagadnienia związane z transformacją cyfrową, cyberbezpieczeństwem oraz instrumentami wsparcia tych obszarów w nowym okresie programowym Unii Europejskiej. Podczas otwarcia posiedzenia przewodniczący PRI prof. Jarosław Sęp podkreślił, że  posiedzenia Rady owocują wymiernymi efektami w postaci formalnie ujmowanych sugestii przekazywanych na forum Zarządu Województwa Podkarpackiego. Wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus wyraziła przekonanie, że zagadnienia związane z cyfryzacją i cyberbezpieczeństwem od dekad są przedmiotem troski województwa, czego świadectwem jest m.in. systematycznie zwiększający się dostęp do usług online oraz dynamicznie postępujące stosowanie technologii informatycznych w podkarpackim przemyśle.

Wystąpienia ekspertów

Podczas posiedzenia prezentacje wygłosili eksperci: kierownik Zakładu Systemów Złożonych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz („Cyfrowa dekada Europy: wyzwania i zagrożenia”) oraz prezes Klastra IT Wojciech Materna („Cyberbezpieczeństwo w praktyce/w biznesie”). Obecni przedstawiciele uczelni, przemysłu oraz administracji samorządowej mogli również wysłuchać wystąpienia przedstawiciela Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Cyfrowego Michała Ptaszyńskiego („Transformacja i bezpieczeństwo cyfrowe w kontekście projektu programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021–2027”) oraz przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWP Wojciecha Magnowskiego („Cyfryzacja w programie Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021–2027/+ informacja o zmianach w projekcie FEP 2021-2027 wynikających z wcześniej przyjętych stanowisk PRI”).

Podkarpacka Rada Innowacyjności jest organem opiniodawczo-doradczym Zarządu Województwa Podkarpackiego w zakresie polityki wsparcia innowacji i rozwoju przedsiębiorczości. Na podstawie dotychczasowych wniosków i stanowisk Rady zostały wprowadzone zmiany w planowanej alokacji środków w programie Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021–2027. Podejmowane są również działania na rzecz dotacyjnego systemu wsparcia finansowego w ramach wymienionego programu przy jednoczesnej minimalizacji udziału instrumentów pożyczkowych.