Podstrona: VII Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” – zaproszenie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-06-15 , red.  Jolanta Stec-Rusiecka, Marta Jagiełowicz
VII Konferencja Naukowa  „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” – zaproszenie

VII Konferencja Naukowa  „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się w formule hybrydowej 12–13 września 2022 r. Organizatorem jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza.

Celem wydarzenia jest wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii. Utworzenie płaszczyzny do przeprowadzenia dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy gospodarczych i studentów przyczyni się do rozwoju dorobku naukowego w tym obszarze wiedzy.

Program konferencji

Jednym z głównych wątków tegorocznych dyskusji będzie ocena bezpieczeństwa energetycznego państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej oraz analiza zmian zachodzących w globalnej polityce energetycznej na skutek wojny w Ukrainie z wyciągnięciem wniosków dla Polski i Europy Zachodniej. Rozmowy będą skoncentrowane na tematyce transformacji energetycznej, energetyki jądrowej uwzględniającej małe reaktory SMR, wodorze, energetyce wiatrowej oraz niskoemisyjnych źródłach produkcji energii. Jeden z paneli będzie poświęcony patronowi roku 2022 – Ignacemu Łukasiewiczowi. Podczas konferencji zostanie również rozstrzygnięta druga edycja Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd oraz zostanie wręczona Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza w dziedzinie bezpieczeństwo energetyczne.

Prelegenci

Prelegentami będą m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej minister dr Piotr Naimski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister sprawiedliwości dr hab. Marcin Warchoł, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, były minister klimatu i środowiska dr Michał Kurtyka. Nie zabraknie również menedżerów firm z sektora energetycznego. Udział potwierdzili: prezes ML System Dawid Cycoń, prezes Gas Trading Tymoteusz Pruchnik, członek rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Zbigniew Gryglas oraz przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego. Sektor naukowy i ekspercki reprezentować będą m.in. dr hab. Leszek Jesień, prof. CC, prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, dr hab. Jacek Reginia-Zacharski, dr hab. Agnieszka Legucka, prof. AFiB Vistula, dr inż. Karol Wawrzyniak.

Już po raz drugi partnerem konferencji jest Wydział Dyplomacji Publicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO. Uczestnikiem dyskusji będzie m.in. Dominik P. Jankowski, kierownik Wydziału Politycznego w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczpospolitej Polskiej przy NATO. Udział potwierdził również m.in. Maciej Kołaczkowski ze Światowego Forum Ekonomicznego czy Maciej Kluczyński – prezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego.

Formularz zgłoszeniowy

Zapraszamy do przesyłania formularzy zgłoszeniowych zawierających abstrakt referatu/wystąpienia lub posteru naukowego. Czynny udział pracowników naukowych i studentów Politechniki Rzeszowskiej, których zgłoszenie merytoryczne zostanie przyjęte, jest całkowicie bezpłatny.

Artykuły naukowe przygotowane przez uczestników konferencji zostaną opublikowane w punktowanych czasopismach naukowych po otrzymaniu pozytywnych recenzji naukowych. Wykaz czasopism naukowych współpracujących w ramach VII edycji konferencji można znaleźć tutaj.