Podstrona: Zaproszenie na Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zaproszenie na Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców

2023-05-25 , red.  Marta Jagiełowicz
Zaproszenie na Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców

Już w najbliższą sobotę, tj. 3 czerwca 2023 r., na terenie Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się 13. edycja „Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki – MOC Odkrywców”. Ta edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę przeznaczona jest zarówno dla małych, jak i dużych odkrywców. Tradycyjnie w ramach Pikniku będzie można uczestniczyć w czterech głównych strefach tematycznych: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki, Skwer Historii.

Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie od godz. 11.00 do 18.30 wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszystkie atrakcje są nieodpłatne.

Strefy tematyczne

Tradycyjnie w ramach Pikniku przygotowywane są cztery główne strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki, Skwer Historii. W wydarzeniu weźmie udział ponad 360 osób, które specjalnie na to coroczne święto nauki przygotują: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też pokazów wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… gości z odległej Galaktyki.

Prezentacje

Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego będą prezentować dorobek naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki. Nie zabraknie też niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki. Panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką – stoiska i laboratoria mobilne przygotują:  Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. W laboratoriach tych będzie można rozwiać najpopularniejsze mity na temat mobilnych sieci komunikacyjnych i PEM.

W Pasażu Kultury i Sztuki będą się odbywać interaktywne warsztaty z malarstwa, rzeźby, metaloplastyki, ceramiki i grafiki, przygotowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Na spotkanie z bohaterami filmów animowanych zaprasza natomiast Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Rodzice czy dziadkowie będą mogli pokazać swoim dzieciom i wnukom ulubionych bohaterów sprzed lat.

W Skwerze Historii pojawi się Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu będzie można się przenieść w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów. Planowanych jest też kilka pojedynków międzyzbrojnymi – Trebusz to drewniana demonstracja historycznej maszyny miotającej zajmującej powierzchnię ponad 30 m2 z w pełni funkcjonującym ramieniem, umożliwiającym miotanie pocisków  (balony wypełnione wodą) na odległość 40 m. W trakcie pokazu omawiana będzie idea, jak fizyka i mechanika potrafią rozpędzić obiekt posiadający masę. To z kolei jeden z wielu eksponatów Studenckiego Koła Fizyki „Bozon” krakowskiego AGH.

• 13.00 i 15.00, Aula V2 – Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit
  • 11.00–17.00, sala wykładowa V7 cyklicznie – Pokazy wysokich napięć Koło Naukowe MEGAVOLT & Teslacoil
  • 11.30, 13.00, 15.00 i 16.30, sali V6 – Warsztaty fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka – Molekularium
  • 14.00, 16.00, sala V5 – Kopernik nieznany! Kopernik nieoczywisty! – prezentacja Mariusza Meusa, przewodniczącego Geodezyjnej Akcji Edukacyjnej – Honorowy Południk Krakowski
  • 15.00 – prezentacja Polskiej Fundacji Lotniczej
  • holl budynku V – Wystawa i warsztaty. Experymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! Stowarzyszenie Ars Scientia
  • 17.00, aula V1 – Finałowy pokaz popularnonaukowy „Powtórka ze światła” – Paweł Pasterz & Małgosia Wilczak oraz Podsumowanie pierwszego etapu projektu „Experymentarium 3Z – warsztatowa edukacja naukowo-techniczna”, serii bezpłatnych zajęć dla uczniów z rzeszowskich i podkarpackich szkół – aula V1.

Organizator i partnerzy

Organizator: firma POLIMEDIA. Główny partner merytoryczny: Politechnika Rzeszowska. Partner organizacyjny: Stowarzyszenie Ars Scientia.

Patronat honorowy

Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Partnerzy/sponsorzy

PGE Obrót SA, Rzeszów-Stolica Innowacji, Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, PGNiG – Grupa Orlen, Multifarb, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Podkarpackie Centrum Innowacji SP. z o.o., Rzeszowska Agencji Rozwoju Regionalnego SA, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Polregio SA, Centrum Medyczne Medyk.

Patronat medialny

TVP Rzeszów SA, Radio Centrum, Radio Via, Gazeta Nowiny, Nowiny24.pl, Radiolatorium