Podstrona: Zgromadzenie plenarne Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zgromadzenie plenarne Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

2022-05-24 , red.  Anna Worosz
Wystąpienie prof. Piotra Koszelnika,

Zgromadzenie plenarne Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) odbyło się 19–20 maja 2022 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczestnicy spotkania omawiali aktualne problemy dotyczące uczelni technicznych. Politechnikę Rzeszowską reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Przebieg obrad

Obrady otworzył przewodniczący KRPUT prof. Teofil Jesionowski. Omówiono sprawy bieżące Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a następnie podjęto uchwały w sprawie przyjęcia w poczet uczelni stowarzyszonych KRPUT dwóch uczelni – Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Panele tematyczne

Panel „Solidarni z Ukrainą”, który poprowadził prof. Jerzy Lis, rektor AGH, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, był poświęcony sytuacji w Ukrainie. Panelistami byli: dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska, dr Paweł Poszytek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Poznańskiej dr hab. inż. Paweł Śniatała, prof. PP. Dyskutowano m.in. o pomocy Ukrainie oferowanej przez uczelnie wyższe, instytucje otoczenia szkolnictwa oraz firmy, w tym o stypendiach dla studentów i możliwości zatrudniania pracowników. Stwierdzono, że optymalną pomocą byłoby pełne uczestnictwo Ukrainy w programie Erasmus+. Równoprawne uczestnictwo zarówno studentów, jak i naukowców z Ukrainy w polskim systemie szkolnictwa wyższego jest niezwykle trudne dla obydwu stron.

Kolejny panel poświęcono ewaluacji dyscyplin naukowych. Prezentację dotyczącą diagnozy i perspektyw tej istotnej kwestii przedstawił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. Wystąpienie to było podsumowaniem rozmów toczonych podczas wcześniejszych spotkań KRPUT. Temat zainicjowanych wystąpieniem dyskusji dotyczył kolejnej ewaluacji działalności naukowej w latach 2022–2025 na podstawie doświadczeń obecnej ewaluacji ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki uczelni technicznych.

Sprawozdanie z działalności Forum Uczelni Technicznych przedstawiła Aleksandra Zmuda-Trzebiatowska, przewodnicząca FUT. Forum Uczelni Technicznych jest komisją branżową Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polski, która zrzesza 30 samorządów studenckich uczelni technicznych.

Prezes Głównego Urzędu Miar przedstawił uczestnikom spotkania powstający Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny, w którym otrzymają wsparcie małe i średnie firmy, ośrodki badawcze i jednostki naukowe. Znajdują się tam stanowiska pomiarowe z zakresu akustyki, czasu i częstotliwości, długości, masy i wielkości pochodnych. Przedstawiono także informację na temat projektów i grantów ERC.